Your search results

Montenegro, Kotor The New York Times’da

Posted by Montenegro on 19 Haziran 2019
| BLOG
| 0

Montenegro, Kotor, New York Times’da, Avrupa’da kalabalıktan uzak mekanlar sunan altı yerden biri olarak gösterildi.

Dubrovnik yerine Kotor

Yaklaşık olarak birbirine 60 kilometre mesafede yer alan Dubrovnik, Hırvatistan ve Kotor, Karadağ, bir zamanlar Venedik tarafından yönetilen, Adriyatik’te çarpıcı duvarlarla çevrili şehirlerdir. Ancak birincisi turizm patlaması ile mücadele ederken, ikincisi hala dikkat çekmek için savaşmaktadır.

Dubrovnik, “Game of Thrones” bölgeyi bu HBO hitinin yerlerini ziyaret etmek isteyen taraftarlar için “set-jetter” destinasyonu yapmadan önce uzun süredir Hırvatistan’ın sahil yıldızı olmuş ve gezginleri cezbetmiştir. Ancak son on yılda cruise endüstrisinin genişlemesi ile birleşen Hollywood’un ilgisi, Dubrovnik’e rekor sayıda ziyaretçi çekmiş ve yaklaşık olarak 1000 kişinin yaşadığı duvarlarla çevrili eski kenti yüksek sezonda söz konusu olan günlük ziyaretçisi sayısının on katı gibi bir durumla karşı karşıya bırakmıştır. Unesco, 2016 yılında Dubrovnik’i, Dünya Mirası statüsünün baskıyı hafifletecek bir şey yapılmadığı takdirde risk altında olduğunu belirterek uyarmıştır.

Dubrovnik, Croatia. Susan Wright for The New York Times

Şehre Saygı Kampanyası adı ile bu konuda bir şey yapılmıştır, şimdi bu kampanya, 1.2 milyon yıllık ziyaretçinin yaklaşık yüzde 60’ını her sabah 4.000 ve öğleden sonra 4.000 olarak sınırlamaktadır.

Bu size hala çok fazla geliyorsa, Kotor’u ziyaret etmeyi düşünün. Kotor Koyu’nun sonunda, dağlarla çevrili Kotor, 12. ve 14. yüzyıllar arasında inşa edilen ve kiliseler, cafeler ve pişmiş toprak çatılara sahip evlerle dolu bir kale olan eski mahallesinde Dubrovnik’i tekrar etmektedir. 2018’de Kotor, Dubrovnik’in bir bölümü olan yaklaşık 140.000 turist almıştır.

Geçen baharda ailem ve ben kiralık arabamızı yaya bölgesini çevreleyen surların dışında bıraktık. Çantalarımızı düz olmayan karışık yollarda sürükleyerek, Hotel Monte Cristo Kotor’a ulaşmadan önce kaybolduk. Odamız tenteli gölgeli cafeleri olan bir plazaya bakıyordu.

Kotor’ın baş çekiciliği, en iyi şekilde uyum için ayrılmıştır. Taştan yapılmış bir merdiven, Aziz John Kalesini koruyan duvarı izleyerek Aziz John Tepesine yaklaşık 90 metre yükselmektedir. Burası körfezin üstündeki güneşi izlemek için sakin bir yer. Kotor’un surlarının ötesinde, Kotor Merdiveni olarak bilinen, yaklaşık 70 dönemeç ve zigzag oluşmaktadır ve dağlara kadar yaklaşık 3.000 feet yüksekliktedir.

Şehirde, Ortodoks rahipleri kilisenin dışında birçok kişi ile sohbet eder ve karizmatik kediler parke taşı sokaklarını yönetir. (hatta bir Kedi Müzesi var). Tekne turları Our Lady of Rocks’ı (koydaki bir adada bulunan bir kilise) ziyaret etmektedir. Şehre geri döndüğünüzde, 1602 yılında inşa edilen merkezi saat kulesi de dahil olmak üzere Kotor’un eski şehir mimarisine hayran kalacaksınız.

Gün batımından sonra, yerel deniz ürünlerinden yemek için kentin kuzey kapısının yanındaki Bastion’daki verandada bir masa isteyin. Ardından, daha çok kedinin bir araya geldiği sokaklar ve plazalar boyunca ana kapıya geri dönün, burada çocuklar futbol oynar ve denizciler açık masalarda Niksicko Pivo birasını içerler.

Kotor, Montenegro. Susan Wright for The New York Times

Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki havaalanı ve Dubrovnik havaalanı, Kotor’dan arabayla 90 dakika uzaklıktadır. Dubrovnik, Podgorica’dan daha fazla uçuş sunduğundan, Kotor ve o ziyaretçiler için mantıklı bir çift olacaktır.

Elaine Glusac

Kaynak: The New York Times
https://www.nytimes.com/interactive/2019/06/12/travel/traveling-europe-summer-crowds.html

Montenegro hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ve web sitemizi https://www.homeinmontenegro.com adresinde ziyaret edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

  • Home In Montenegro WhatsApp