Your search results

Avrupa’daki En Büyük Üzüm Bağı, Plantaze

Posted by Montenegro on 12 Temmuz 2019
| BLOG
| 0

Avrupa’daki en büyük tek bağ olan Plantaze Vineyard’ın havadan drone ile çekilen resmi. Resimler 13. Jul Plantaze’ye aittir.

Birisinin Avrupa’nın en büyük tek bağını en küçük ülkelerinden biri olan Montenegro’ya yerleştirmesinin garip olduğunu düşünebilirsiniz.

Plantaze, anlamı “plantasyon” 1963 yılında kurulmuştur ve “13. Jul Plantaze” olarak bilinir ve bugün Karadağ’daki en büyük bağ ve şarap imalathanesidir.

13-Jul Plantaze’deki bilim adamları ve araştırmacılar Anita Gazivoda ve Jovana Raicevic

2.310 hektarı (yaklaşık 9 mil kare veya 5.700 dönüm) kapsayan Plantaze’nin Cemovsko polje üzüm bağında 28 farklı üzüm çeşidi bulunmaktadır. Bunların yüzde 70’i ”siyah at” anlamına gelen Vranac’dan (neredeyse siyaha yakın bir renkte kırmızı şarap veren koyu bir üzüm) oluşmaktadır.

Kayalık ve sert toprak koşulları, Karadağ’daki Plantaze’de üzüm yetiştirmek için mükemmel.

Dev Plantaze bağ operasyonunun bir haritası.

Yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı bir dönüm noktası, Karadağ’ın en önemli varietal şarabı Vranac’ının asıl kökeninin Kratosija’nın eski varyansından kaynaklandığının bulunmasıdır. Kratosija, İtalyan Primitivo, Amerikan Zinfandel ve Hırvat Crljenak Kaštelanski ile aynı DNA profiline sahip. Binlerce üzüm çeşidinin kapsamlı test ve analizleri ile Plantaze ekibi, Kratosija’nın Vranac’ın babası olduğunu bulmuştur.

Araştırma, İtalya ve İspanya’daki önde gelen bağcılık kurumlarından araştırma ortaklarıyla çalışmak da dahil olmak üzere on yıldan fazla bir zaman almıştır. Sadece Vranac’ın doğrudan Kratosija’nın atası olduğunu (yavru veya “baba”) değil, Kratosija’nın Karadağ’da doğduğunu da keşfettiler.

Vranac’ı Makedonya, Sırbistan ve Balkanlar’ın başka yerlerinde bulabilirsiniz ama aslında Karadağlı yerli kırmızı şaraplık üzümdür. Başka bir yerli üzüm, üzüm kümeleri bir haç şeklinde olduğu için adlandırılmış olan beyaz varietal Krstač’tır.

Karadağ küçük bir ülkedir. Connecticut eyaletinden daha küçük. Buna rağmen, Karadağ, Balkanlar’daki en çeşitli benzersiz ve otokton şaraplık üzüm çeşitlerini sergiliyor.

Plantaze bağının toprak ve kaya bileşimine bir örnek

Ayrıca, yalnızca Karadağ‘da olan ve başka hiçbir yerde yetişmeyen bir üzümdür.

Kapsamlı bir analizden sonra, 63 asma üzümü (genotiplerin) keşfetmişlerdir. Eşsiz olan ve yalnızca Karadağ’da bulunan 63 tane asma üzüm bulmuşlar. Ülkenin ulusal mirası için önemli zenginlikler.
Sadece Vranac’ın burada ilk önce yetiştirildiğini keşfetmediler, fakat 63 başka çeşidin daha dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmediğini keşfettiler. Başka hiçbir yerde bulunmayan 63 yeni hayvan türü bulduğunuzu düşünün.

Plantaze’de her şey büyük
Tercümesi Siyah At olan Vranac üzümü, karakter ve yapısı ile birlikte neredeyse siyah rengi ile yanında tam bir gövdeye sahiptir.

Plantaze’nin Šipčanik Şarap Mahzeninin şarap tadım alanları büyük grupları bir ortamda tutmak için tasarlanmıştır. Evet, bütün bu büyük fıçılarda şarap var.

Plantaze’deki en eski arşiv şaraplarından biri 1979 Vranac

Bu güzel makalenin tamamını aşağıdaki bağlantıdan okuyabilir ve bu eşsiz yeri ve sahiplerini keşfedebilirsiniz.

Kaynak:
http://www.worldrider.com/the-view-look-from-the-largest-vineyard-in-europe/

Montenegro hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ve satılık mülklerimizi görmek için https://www.homeinmontenegro.com/ adresindeki web sitemizi ziyaret edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

  • Home In Montenegro WhatsApp